Co je to spánek a proč je pro nás důležitý?

omurden-cengiz-lnEtS2RnS4A-unsplash

Jsou lidé, kteří považují spánek za ztrátu času. My se však řadíme do skupiny druhé, a to je ta, pro kterou je spánek nesmírně důležitý. Víte proč? 

Spánek je zásadní fází z celého dne, proto je dobré ho nezanedbávat a dopřát si denně minimálně 7 hodin kvalitního spánku, díky kterému se budete cítit odpočatě a mít energii do dalšího dne. Je to v podstatě relaxační fáze, během které tělo odpočívá, regeneruje a léčí se. Bez spacího cyklu by člověk nemohl žít, a proto je spánek pro každého velice důležitý. 

Kvalitní spánek = zdravý člověk 

Během dne se člověk dostává do mnoha situací, které nám ke kvalitnímu a zdravému spánku bohužel moc nepřispívají. Nejčastějším „kazičem“ je zaručeně stres, ale nespavost může způsobit i nedostatek fyzické aktivity nebo špatná a nevyvážená strava. 

Existuje několik faktorů podporující zdravý spánek. Jaké to jsou? 

  • Čerstvý vzduch

Nedostatek čerstvého vzduchu může zapříčinit ranní bolest hlavy a únavu. Čerstvý vzduch je bohužel často opomíjený, a to i přesto, že jeho pravidelným přísunem docílíte mnohem většího odpočinku. Vyvětrejte si ložnici před každým usnutím – chybu tím rozhodně neuděláte. 

  • Ideální teplota

Vpuštěním čerstvého vzduchu do svých pokojů, zvláště v zimním  období, docílíte i nižší teploty v místnosti, a to je to, co chceme. Ideální teplota pro  kvalitní spánek je mezi 18 – 20 °C. 

  • Tma

Ačkoliv se to nezdá, tma má výrazný vliv na kvalitu našeho spánku, proto většina lidí, kteří musí pracovat i v noci, trpí nespavostí nebo přerušovaným spánkem, ze kterého jsou pak unavení. Doporučujeme před každým spánkem zatáhnout žaluzie/rolety, případně si do ložnice pořídit závěsy, které místnost téměř 100% zatemní. Uvidíte, že se vám bude lépe spát. 

  • Audio relaxace

Pro snazší usnutí a uvolnění se před spánkem je vhodné, aby bylo tělo i mysl v klidu. Docílit takového stavu můžete díky vhodné audio relaxaci, která vás přenese do duševní rovnováhy a dopomůže tělu snadněji usnout  nerušeným spánkem. 

Nezapomínejme, že spánek je jediná možnost, jak přirozeně zregenerovat naše tělo. Věnujte mu dostatek času a péče. Vaše fyzická schránka vám za to bude vděčná a odmění vás tolik potřebnou energií a zdravím.

 

 

Autorkou článku je Nikola Zerrichová
Photo by Ömürden Cengiz on Unsplash

Zpět do obchodu