Co dělat, když nemůžete usnout

ganapathy-kumar-ve_uN9V8xqU-unsplash

Už jste někdy z posteli koukali skrz okno svojí ložnice na Měsíc a nemohli ani za nic usnout? Převalovali se ze strany na stranu a ne a ne zabrat? Vsadím se, že jste z toho byli pěkně otrávení. Vždyť jste další den určitě potřebovali být čilí a ne nevyspalí a zoufale unavení. A čím víc jste se snažili usnout, tím míň se vám to dařilo. Proto vám přinášíme článek s 5 tipy, které vám příště pomohou zachovat klid a spokojeně vplout do říše snů.            

1. Nepanikařte

A to ani v případě, že vás následující den čeká něco důležitého a nutně si teď potřebujete odpočinout, abyste to zítra dobře zvládli. Pokud se začnete stresovat a představovat si, co všechno se vlivem vašeho nevyspání nazítří nepodaří, zkazí a zničí, rozhodně si tím nepomůžete. Zbytečnými obavami a rozrušením se naopak spíše ještě více probudíte. Zkuste se místo toho uklidnit. Důležité je si odpočinout – a to děláte už tím, že relaxujete v posteli, i když (prozatím) nespíte.

2. Uvolněte se 

Namítáte, že se to snáz řekne, než udělá? Pokud se vám nedaří překonat svou nervozitu z toho, že nemůžete usnout, zkuste pro začátek uvolnit svoje tělo a mysl přijde na řadu posléze. Můžete vyzkoušet například jednoduchou Metodu progresivní svalové relaxace, která spočívá v postupném zatínání a následném uvolňování svalů celého těla.

3. Udělejte malou změnu

Dojděte si na toaletu. Napijte se. Vyvětrejte si v ložnici. Přioblékněte se nebo si naopak odložte. Otočte si přikrývku vrchni stranou dospod. Načechrejte si polštář. Zkrátka udělejte něco, co vám nastartuje myšlení „už je mi pohodlněji, teď se mi bude dobře spát“. Díky vpuštění čerstvého nočního vzduchu do pokoje se vám navíc bude lépe dýchat i odpočívat.

4. Využijte čas k příjemným představám

Místo toho, abyste se v temnu a tichu začali zabývat svými problémy a znovu si je donekonečna přemílat v hlavě, zkuste naopak myslet na něco hezkého. A je jedno, jestli se zasníte a budete si ve svých představách procházet svým domem snů, jaký byste chtěli mít, a prohlížet si jeho zařízení, v pestrých barvách si malovat svoji ideální dovolenou, prožívat den přesně podle svých představ s kýmkoli se vám zachce nebo jestli se vydáte do nějakého fantazijního světa z videohry, knihy, filmu nebo čistě vašeho osobního. Uvidíte, že díky krásným představám usnete cobydup a ještě se vám možná promítnou i do snů.

5. Pusťte si něco uklidňujícího

Spíše než video je rozhodně vhodnější audio, při kterém můžete mít zavřené oči. Můžete to být vaše oblíbená hudba, ale raději sáhněte po nějaké relaxační než po energických písničkách, které vás naopak nabudí. To byste nemohli usnout už vůbec. I když je pravda, že někoho nic jiného než metal neuklidní. :) Další možností je pustit si audio knihu, podcast, meditační nahrávky nebo jiný druh mluveného slova. Existuje také spousta aplikací ke stažení do telefonu, ve kterých si můžete sestavit svou zvukovou kulisu pro usínání z uklidňujících melodii, zvuků přírody a bílého šumu (Sleep Sounds, Calm Sleep, Meditation Music).

Samozřejmě vřele doporučujeme také naše uvolňující audio relaxace Do zahrad snů.

 

Autor článku: Zuzana Zicháčková

Photo by Ganapathy Kumar on Unsplash

Zpět do obchodu