Každý člověk je jedinečný, a proto může každému pro snazší usínání a klidný spánek fungovat něco jiného. Někoho ukolébá jemná melodie, jiný se s chutí zaboří do nadýchaných přikrývek. Sluch, hmat, ale i zbývající tři smysly můžeme využít jako kotvy pro snazší usínání a posilňující spánek.
Dnes se naučíte, jak využít techniky kotvení vycházející z neurolingvistického programování.
V rámci procesu tzv. kotvení si propojíte žádoucí stav, tj. spánek, s nějakým spouštěcím mechanismem. Tím může být velmi dobře nějaký smyslový prožitek.
Vybavte si nějakou situaci, kdy jste se koukali do ohně a sledovali tančící hřejivé plameny ohně. Jak se cítíte? Nejspíš má na vás tento obrázek docela uklidňující účinek. Podobně si můžete vytvořit tzv. kotvy, které vám pomohou se naladit na spánek. Pojďme si spolu projít, jak na to.
Představte si, že jste v ložnici svých snů, ležíte v pohodlné posteli. Jste příjemně unavení, ospalí a pomalu se vám zavírají oči.
- Zrak
- Jak to kolem vás vypadá?
- Jaké máte lůžko? Moderní dřevěné v minimalistickém stylu, zdobené starodávné s nebesy nebo japonský futon?
- Je místnost vymalovaná tmavými odstíny nebo je to světlý prostor? Jaké v ní jsou barvy, jaký nábytek a jaký styl má povlečení?
Ponořte se do svých představ, a pak si vyberte pár detailů, které reálně vnesete i do své skutečné ložnice, ve které každý den usínáte. Můžete nově vymalovat, pořídit si nové lůžkoviny, závěsy, lampu nebo nějakou dekoraci podobné těm z vaší vizualizace. Důležité je, aby už pohled na ně ve vás vyvolal příjemný, relaxační pocit.
- Čich
- Jakou cítíte vůni? Je to čerstvě vyprané povlečení, bytový parfém, váš oblíbený esenciální olej? Nebo vůně vaší kosmetiky, kterou jste si před uložením se do postele ošetřili pleť, či je to aroma bylinkového čaje?
Mezi uklidňující vůně patří například růže, meduňka a levandule. Pokud máte nějakou svou zvlášt oblíbenou, i ona vám může pomoci se zklidnit třeba díky příjemným vzpomínkám, se kterými ji máte spojenou, a snáze usnout.
- Chuť
Přímo před spaním byste asi neměli úplně hodovat, ale v rámci malého rituálu můžete zapojit i nějakou chuť. Při čištění zubů můžete sáhnout po nějaké dobé pastě s příchutí, která se vám zamlouvá.
Nebo si dát pokud možno neslazený bylinkový čaj. Doporučuje se například meduňkový, heřmánkový, mátový, z kozlíku lékařského nebo různé už namíchané směsi pro lepší spánek, které koupíte v supermarketech, zdravých výživách i lékárnách.
- Sluch
- Vraťme se k představě, že jste v krásné ložnici a klíží se vám oči. Co byste při usínání chtěli poslouchat? Šumění moře nebo kapky deště bubnující na okenní tabulky? Takové a podobné zvuky si můžete pustit, i když zrovna nejste na dovolené nebo když zrovna neprší, a to díky některé z aplikací pro chytré telefony, na app store hledejte například Sleep Sounds, Calm Sleep nebo Meditation Music.
- Další možností je si pustit tichou hudbu nebo naše audio relaxace Do krajin snů, které využívají příjemné představy, a tak vás uklidní a krásně naladí na spánek.
- Hmat
- Jaký materiál je vám na dotek příjemný?
Využijte i tento smyslový vjem a pořiďte si například mikroplyšové prostěradlo, které je velmi „mazlící“ a navozuje útulný pocit. Je ale pravda, že se hodí spíše na chladnější období v roce, protože dokáže také zahřát.
Nebo sáhněte po hladkém saténu, tkanině s výraznou strukturou, hedvábí, něčem chundelatém... Může to být už zmíněné prostěradlo, povlečení, pléd, deka, polštář pod hlavu i malý dekorativní polštářek nebo klidně šátek, když na to přijde. Důležité je, aby vám dotyčný předmět později nepřekážel, až usnete.
Zkrátka každý z našich smyslů nabízí i uklidňující vjemy, které můžeme využít právě pro snazší usnutí. Líbily se vám naše tipy? Vyzkoušíte některý?
Autor článku: Zuzana Zicháčková
Photo by Zohre Nemati on Unsplash